Міністерство економіки України

Меню

Огляд торговельної політики Гонконгу

Восьмий Огляд торговельної політики Спеціального Адміністративного Району Гонконг Китайської Народної Республіки (далі – Гонконг) було проведено 26 та 28 листопада 2018 року під час засідання Органу СОТ з огляду торговельної політики у м. Женева (Швейцарська Конфедерація).

Під час зазначеного заходу члени СОТ змогли поглибити своє розуміння останніх досягнень торговельної, економічної та інвестиційної політики Гонконгу за період після проведення попереднього огляду у 2014 році. Обговорювалися два основні документи – звіти, підготовлені Гонконгом (документ WT/TPR/G/380) та Секретаріатом СОТ (документ WT/TPR/S/380), а також завчасно надані письмові запитання, які становили торговельний інтерес для інших членів СОТ.

В обговоренні взяли участь представники 37 делегацій, які відзначали, що економіка Гонконгу є однією з найбільш відкритих і ринково-орієнтованих у світі та, водночас, особливо чутливою до напруги у міжнародних торговельних відносинах, зростаючого протекціонізму та нестабільності на фінансових ринках. Незважаючи на зміни зовнішнього середовища, Гонконг досяг значного рівня економічного зростання завдяки продуманій макроекономічній політиці, яка зорієнтована на забезпечення врівноваженого платіжного балансу, сприятливим умовам для ведення бізнесу, прозорому регуляторному середовищу та сучасній інфраструктурі. Лібералізація торговельного та інвестиційного режимів дозволила Гонконгу зайняти найвищі позиції у світових рейтингах конкурентоспроможності, економічної свободи та легкості ведення бізнесу.

Відмічалися важливість сектору послуг для економіки Гонконгу, його орієнтованість на знання та інформаційне суспільство, а також досягнення Гонконгу як головного торговельного, фінансового та логістичного центру у світі. Водночас деякі учасники закликали Гонконг до подальшої лібералізації цієї сфери, зокрема сектору професійних послуг.

Члени СОТ високо оцінювали виконання Гонконгом своїх міжнародних зобов’язань та неухильну підтримку багатосторонньої торговельної системи, відзначаючи активну роль Гонконгу у реалізації спільних ініціатив після 11-ої Міністерської конференції СОТ щодо спрощення інвестування для забезпечення розвитку, сприяння участі малих і середніх підприємств у міжнародній торгівлі, внутрішнього регулювання сектору послуг, електронної комерції. Було зазначено, що Гонконг першим ратифікував Угоду СОТ про спрощення процедур торгівлі, а також є стороною багатосторонніх угод СОТ про державні закупівлі та про інформаційні технології.

Учасники засідання мали можливість дізнатися про двосторонні та регіональні торговельні угоди, укладені Гонконгом у період між оглядами (з Асоціацією держав Південно-Східної Азії, Макао (Китай), Грузією), а також завершення переговорного процесу стосовно укладання Угоди про вільну торгівлю з Австралією.

Відзначалися застосування Гонконгом безмитного режиму ввезення товарів з незначною кількістю обмежень імпорту, відсутність законодавства стосовно антидемпінгових, компенсаційних та спеціальних заходів торговельного захисту, а також достатньо прості системи технічного регулювання і застосування санітарних та фітосанітарних заходів. Водночас, враховуючи те, що майже половина тарифних зобов’язань Гонконгу залишається незв’язаною, деякі члени СОТ закликали Гонконг до підвищення рівня зв’язування тарифів для більшої передбачуваності його торговельного режиму.

Під час засідання також обговорювалися заходи, що реалізуються Гонконгом з метою подальшого удосконалення митних процедур та спрощення торгівлі. Зокрема, члени СОТ вітали повну імплементацію програми уповноважених економічних операторів, укладання декількох угод про взаємне визнання статусу уповноважених економічних операторів, а також майбутнє впровадження механізму “єдиного вікна”. У цьому зв’язку представник Гонконгу повідомив членів СОТ про заплановану реалізацію першого етапу функціонування “єдиного вікна” до кінця 2018 року.

Крім того, значну уваго було приділено питанням захисту прав інтелектуальної власності. Так, вітаючи прийняття законодавства про впровадження системи видачі патентів на оригінальні винаходи, деякі учасники зазначали і стосовно необхідності вирішення проблемних питань захисту прав інтелектуальної власності в цифровому середовищі, а також транзиту контрафактних товарів через територію Гонконгу. Висловлювалися також пропозиції щодо удосконалення законодавства про авторське право.

Надання значної кількості письмових запитань членами СОТ, а також численні виступи під час засідання підтвердили важливу роль Гонконгу у СОТ.

Мінекономрозвитку разом із зацікавленими центральними органами виконавчої влади також було підготовлено письмові запитання і від української сторони, які були окреслені у виступі представника України під час першого дня засідання.

Довідково: питання стосувалися деяких санітарних та фітосанітарних вимог, захисту прав інтелектуальної власності, субсидій у сфері рибного господарства, фінансових послуг, плати за торговельні декларації при експортуванні та імпортуванні, інвестиційного режиму тощо.

Під час другого дня засідання у виступі Глави делегації Гонконгу було систематизовано відповіді на запитання, що порушувалися членами СОТ, та поінформовано про вжиті заходи із спрощення реєстрації імпорту електричних автомобілів, підвищення штрафних санкцій за обіг контрафактної продукції, подальші кроки зі спрощення регуляторних вимог щодо ведення бізнесу, перегляд окремих санітарних та фітосанітарних заходів, контролю якості харчової продукції при імпортуванні, інституційне забезпечення функціонування “єдиного вікна” під час митного контролю, а також про інші напрямки діяльності зі спрощення умов доступу до ринку Гонконгу, інтерес до яких було відзначено у письмових запитаннях України та інших членів СОТ.

Закриваючи засідання, Глава Органу СОТ з огляду торговельної політики зазначив, що досягнення Гонконгу демонструють важливість забезпечення відкритості торговельного та інвестиційного режимів для успішної інтеграції у світову економіку, та висловив сподівання, що цей захід буде також корисним і для Гонконгу, який зможе врахувати отримані коментарі та пропозиції для подальшого удосконалення своєї торговельної політики.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json