Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Обговорення проектів документів
Проект Закону України "Про правовий режим майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР"
05.07.2011 | 17:09 | Департамент управління та реформування об'єктів державної власності.

Проект

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про правовий режим майна загальносоюзних

громадських об’єднань (організацій)

колишнього Союзу РСР

___________________________________

Цей Закон встановлює правові засади визначення суб’єктів права власності на розташоване на території України майно, яке станом на 24 серпня 1991 року перебувало у віданні, володінні та/або користуванні загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР.

 

Стаття 1. Визначення термінів

У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:

1. загальносоюзні громадські об’єднання (організації) колишнього Союзу РСР — добровільні громадські організації та/або регіональні організаційні структури із статусом чи без статусу юридичної особи, які діяли на території Української РСР;

2. майно загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) — розташовані на території України цілісні майнові комплекси, будівлі, споруди, нежитлові приміщення, інші матеріально-технічні ресурси підприємств, установ та організацій, які станом на 24 серпня 1991 року перебували у віданні, володінні та/або користуванні загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР.

 

Стаття 2. Правовий режим майна громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР

1. Розташоване на території України майно загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, яке передано їм у відання, володіння та/або користування за рішенням органів державної влади колишнього Союзу РСР та Української РСР і тимчасово перебуває у володінні та/або користуванні громадських організацій України або будь-яких інших осіб, а також  територіальних громад, є державною власністю.

Майно загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР в Україні, яке створено (поліпшено) із залученням фінансових чи матеріально-технічних ресурсів держави та відповідної громадської організації Союзу РСР, є спільною частковою власністю держави та відповідної громадської організації України з визначенням їх часток у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

2. Майно загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, набуте ними до 24 серпня 1991 року за рахунок власних коштів та на інших підставах, передбачених законодавством колишніх Союзу РСР та Української РСР, є власністю відповідних громадських організацій України — правонаступників громадських організацій колишнього Союзу РСР.

 

Стаття 3. Витребування майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР з чужого незаконного володіння

1. Майно загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, яке згідно з частиною першою статті 2 цього Закону є державною власністю і перебуває у володінні та/або користуванні у будь-яких осіб, а також територіальних громад, за винятком майна громадських організацій України – правонаступників громадських організацій колишнього Союзу РСР,  підлягає витребуванню в судовому порядку.

2. Правочин, наслідком якого стало відчуження майна загальносоюзних громадських  об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, зазначеного у частині першій статті 2 цього Закону, яке станом на 24 серпня 1991 року перебувало у їх віданні, володінні та/або користуванні, підлягає оскарженню до суду з метою визнання його недійсним з подальшим витребуванням такого майна в судовому порядку.

3. Спеціально уповноваженим органом державної влади, який здійснює заходи щодо витребування майна з чужого незаконного володіння, є Фонд державного майна України.

4. Порядок повернення у державну власність відчуженого майна загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, витребуваного в судовому порядку, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Повернення власникам коштів, сплачених за придбане майно загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, проводиться на підставі рішення суду за рахунок коштів, отриманих від повторного продажу такого майна, протягом 65 днів після їх надходження. Розмір та порядок компенсації збитків власникам такого майна визначає суд.

Повторний продаж такого майна проводиться протягом року після повернення його у державну власність. Повернення власнику коштів, сплачених за майно загальносоюзних громадських об'єднань (організацій) колишнього РСР, проводиться у порядку, встановленому Фондом державного майна України.

 

Стаття 4. Визнання недійсним рішення про створення юридичної особи

1. Правочини щодо створення після 24 серпня 1991 року на базі майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР підприємств, установ та організацій можуть бути визнані недійсними в судовому порядку.

2. До оформлення права власності на розташоване на території України майно загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР відповідним громадським організаціям України, підпорядкованим їм підприємствам, установам та організаціям, господарським товариствам, утвореним за їх участю, забороняється здійснювати продаж, безоплатну передачу, обмін, відчуження в інший спосіб, списання майна, випуск і придбання цінних паперів, надавати та одержувати кредити у розмірах, що перевищують середньорічний обсяг таких операцій за останні три роки з урахуванням рівня інфляції.

Стаття 5. Переважне право користувачів майна

1. Особа, яка добросовісно користується майном загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, має переважне право на укладення договору найму (оренди) такого майна.

2. У разі продажу державою майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР протягом одного року після його витребування особа, яка до цього добросовісно користувалася таким майном, має переважне право на його купівлю за ціною продажу та на інших рівних умовах.

Порядок реалізації майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР встановлюється Кабінетом Міністрів України.

 

Стаття 6. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

2. Внести до Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 40—44, ст. 356) такі зміни:

доповнити частину першу статті 268 пунктом сім такого змісту:

“7) на вимогу органу державної влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України, стосовно витребування майна, що випливає із Закону України “Про правовий режим майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР”.”;

доповнити статтю 344 частиною п’ятою такого змісту:

“5. Набувальна давність не поширюється на випадки володіння та користування майном загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР, яке станом на 24 серпня 1991 року перебувало у їх віданні, володінні та/або користуванні.”.

3. Кабінету Міністрів України:

у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом прийняти передбачені ним нормативно-правові акти та привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом;

забезпечити здійснення у дворічний строк з дня набрання чинності цим Законом заходів щодо витребування переліченого в статті 3 цього Закону майна і визначити суб’єктів управління таким майном;

забезпечити проведення інвентаризації майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу РСР та ведення його обліку.

Додаткові матеріали
Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2