Міністерство економіки України

Головна / Про Міністерство
Меню

Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань санітарних та фітосанітарних заходів (22-23 березня 2017 року)

22-23 березня 2017 року у м. Женева (Швейцарська Конфедерація) відбулось чергове засідання Комітету СОТ з питань санітарних та фітосанітарних заходів (далі – Комітет СФЗ). Відповідно до порядку денного засідання розглядалися питання щодо імплементації Угоди СФЗ, забезпечення прозорості, запровадження спеціального та диференційного режиму, еквівалентності, територій, вільних від шкідників і захворювань, технічної допомоги, моніторингу застосування міжнародних стандартів та питання щодо приватних і комерційних стандартів, специфічних торговельних проблем.

Особлива увага на засіданні Комітету СФЗ приділялась специфічним торговельним проблемам на запит країн-членів СОТ.

В черговий раз російською стороною було порушено питання щодо стану розповсюдження захворювання на африканську чуму свиней (АЧС) на території Євразійського регіону, включаючи Україну. Представник РФ поставив під сумнів дії санітарних органів ряду країн та наголосив на тому, що протягом 3 років вирішити проблему щодо розповсюдження АЧС не вдалося оскільки збудник хвороби стійкий у дикій фауні та не існує вакцини проти АЧС. У відповідь представник ЄС зазначив, що питання щодо розповсюдження АЧС є предметом спору в рамках СОТ та не може розглядатися Комітетом СФЗ.

Крім того, російською стороною було ініційовано питання щодо невизнання ЄС принципу регіоналізації у зв’язку із випадками спалахів пташиного грипу на території Росії. Представником РФ було наголошено на відповідності проведених заходів та результатів досліджень у акредитованих ЄС лабораторіях щодо наявності пташиного грипу лише у визначених районах Російської Федерації. У відповідь представник ЄС зазначив, що у зв’язку із несвоєчасним наданням РФ відповідної інформації щодо спалахів грипу та проведених заходів РФ обмеження щодо імпорту м’яса птиці досі залишаються у дії.

Разом з тим, представником ЄС було порушено питання щодо запроваджених російською стороною обмежень стосовно імпорту м’ясної та молочної продукції, походженням з Німеччини та рибної продукції, походженням з Латвії та Естонії. ЄС було наголошено на дотриманні РФ положень Угоди СФЗ, зобов’язань Російської Федерації щодо вступу до СОТ та відповідності заходів контролю імпорту з боку РФ.

Делегації США, Китаю та Аргентини повторно висловили занепокоєння заходами ЄС з імплементації директиви ЄС №1107/2009 із запровадження категорії ендокринних дезінтеграторів в рамках регулювання обігу засобів захисту рослин та зазначили, що ЄС не було надано наукового обґрунтування щодо встановлення категорії дезінтеграторів та безпеки їх застосування, оскільки дезінтегратори негативно впливають на здоров’я людей та навколишнє середовище.

Відповідно до пункту «Інші питання» порядку денного Комітету СФЗ Аргентина виголосила питання щодо продовження процесу перереєстрації гліфосату у Європейському Союзі. США, Канада, Бразилія, Нова Зеландія, Австралія та Чилі підтримали позицію Аргентини та привернули увагу країн-членів СОТ щодо дотримання положень Угоди СФЗ, наголосивши на результатах наукового обґрунтування щодо канцерогенного характеру гліфосату.

Додатково Секретаріатом Комітету СФЗ було презентовано нові можливості щодо систем подачі та обробки нотифікацій у сфері СФЗ (SPS IMS, SPS NSS та ePing).

Довідково: Система ePing була розроблена для сприяння урядовим установам та малим і середнім підприємствам (МСП) у відстеженні останньої інформації про зміну нормативних вимог міжнародної торгівлі.

Крім того, 22 березня були проведені тематичні сесії щодо нотифікування заходів з питань спрощення торгівлі в рамках Угоди СФЗ, регламентів Канади стосовно безпечності продуктів харчування, а також методичних рекомендацій щодо безпеки торгівлі, розроблених відповідно до Міжнародної конвенції з карантину і захисту рослин IPPC.

В рамках засідання Комітету СФЗ 22 березня делегацією України було проведено двосторонню зустріч із представниками Туреччини щодо можливості експорту до Туреччини яловичини та великої рогатої худоби для забою.

Українською стороною було наголошено, що на території України не реєструвалися випадки губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби (ГЕ ВРХ), а також було поінформовано про заходи контролю та моніторингу хвороби на території України.

Делегацією Туреччини було поінформовано, що відповідно до національного законодавства треті країни, які мають намір експорту до Туреччини яловичини та ВРХ, повинні мати офіційний статус країни згідно з категоріями Всесвітньої організації з охорони здоров’я тварин (МЕБ) (контрольований або незначний).

На сьогоднішній день Україна має статус країни з невизначеним статусом по ГЕ ВРХ. Українська сторона поінформувала, що наразі Компетентним органом України здійснюється відповідна робота щодо здійснення моніторингу ГЕ ВРХ на території України відповідно до критеріїв МЕБ.

Довідково: Наразі Держпродспоживслужбою розробляється програма моніторингу хвороби відповідно до Інструкції щодо діагностики, профілактики та боротьби з губчастоподібною енцефалопатією великої рогатої худоби, затвердженою наказом Державного комітету ветеринарної медицини України від 04.09.2008 №180.

Наступне засідання Комітету СФЗ заплановано на 13-14 липня 2017 року.

Довідково: Комітет СОТ з питань санітарних та фітосанітарних заходів (СФЗ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угод СОТ з питань санітарних та фіто санітарних заходів, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері санітарних та фітосанітарних заходів.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json