Міністерство економіки України

Головна / Діяльність / Регуляторна діяльність / Звіти про відстеження результативності прийнятих регуляторних актів
Меню

Звіт про базове відстеження результативності постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 1034 “Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. № 1548”

1. Вид та назва регуляторного акта, результативність якого відстежується, дата його прийняття та номер

Постанова Кабінету Міністрів України від 05.09.2019 № 1034 “Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. № 1548” (далі - постанова).

2. Назва виконавця заходів з відстеження

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

3. Цілі прийняття акта

Ціллю прийняття регуляторного акта є лібералізація (дерегуляція) у сфері ціноутворення, приведення обсягів державного цінового регулювання у відповідність з законодавством, створення  конкурентних умов у відповідних сферах економічної діяльності.

Відповідно до Закону України “Про ціни і ціноутворення” одним з напрямів державної цінової політики є забезпечення розширення сфери застосування вільних цін. Державне регулювання цін запроваджується на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб’єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб’єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції (пункт 3 частини першої статті 4, частина перша статті 12).

Згідно з частиною першою статті 5  Закону Кабінет Міністрів України забезпечує проведення державної цінової політики; здійснює державне регулювання цін, визначає повноваження органів виконавчої влади щодо формування, встановлення та застосування цін, якщо інше не визначено законом або міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України; визначає перелік товарів, державні регульовані ціни на які затверджуються відповідними органами виконавчої влади, якщо інше не визначено законом.

Проведена в Україні на початку 90-х років лібералізація цін значно скоротила вплив держави на процес ціноутворення, але діюча система ціноутворення в Україні,  яка сформувалася на зламі минулої соціалістичної моделі  економіки, і досі характеризується надмірним та неефективним адміністративним навантаженням.

На сьогодні в Україні пряме державне регулювання охоплює більше 20% цін.

Тому згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2019 № 1034 скасоване адміністративне регулювання цін (тарифів, плати, зборів, нормативів рентабельності, торговельних і постачальницько-збутових надбавок) на:

послуги з випробувань автобусів,  переобладнаних з транспортних засобів іншого призначення,  для  підтвердження  їх відповідності вимогам безпеки;

послуги у сфері енергетики;

продукцію полювання, включаючи  живу дичину, яка поставляється на експорт;

мисливські трофеї, добуті іноземними громадянами;

послуги, надані іноземним громадянам;

ліцензії для відстрілу диких копитних мисливських тварин та ведмедя;

розроблення документації із землеустрою та проведення землеоціночних робіт, оформлення їх результатів у електронному вигляді (формування обмінного файла);

виконання землевпорядних робіт у разі безоплатної передачі  громадянам України земельних ділянок відповідно до законодавства;

на пов’язані з електронним цифровим підписом послуги, що надаються акредитованими центрами сертифікації ключів органам державної влади,  органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям державної форми власності.

4. Строк виконання заходів з відстеження

З 11 грудня 2018 року по 30 жовтня 2019 року.

5. Тип відстеження

Базове.

6. Методи одержання результатів відстеження

Статистичний метод та соціологічний.

7. Дані та припущення, на основі яких відстежувалася результативність, а також способи одержання даних

Відстеження результативності постанови здійснювалось відповідно до вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” шляхом аналізу кількості звернень заінтересованих сторін щодо перегляду та внесення змін до акту.

8. Кількісні та якісні значення показників результативності акта

Рівень поінформованості щодо положень акта достатньо високий. Зокрема, постанову опубліковано в ”Урядовому кур’єрі” від 11.12.2018 № 233, ”Офіційному віснику України” від 26.12.2018 (2018 р., № 99, стор. 19, стаття 2284, код акта 92620/2018) та оприлюднено на офіційному веб-порталі Верховної Ради України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1034-2018).

Протягом 2018 року - липня 2019 року звернення від суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб щодо необхідності перегляду акту та внесення змін до нього не надходили.

Розмір надходжень до державного бюджету, пов’язаних з дією акту – не передбачено.

Розмір коштів, що витрачаються суб’єктами господарювання та фізичними особами, пов’язаними з виконанням вимог цього регуляторного акта – не передбачено.

9. Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей

Запроваджена згідно регуляторним актом лібералізація (дерегуляція) у сфері ціноутворення сприяла створенню конкурентних умов у відповідних сферах економічної діяльності, залученню інвестицій в модернізацію і оновлення виробничих потужностей та впровадженню нових технологій, зменшенню напруги у стосунках між державою та бізнесом.

Скасування адміністративного цінового регулювання цілком очікувано не призвело до реакції споживчих цін. Упродовж І півріччя 2019 року споживчі ціни зросли лише на 3,6%, що є найнижчим показником для аналогічного періоду останніх років. Така динаміка спричинена зниженням тиску на ціни як монетарних так і немонетарних чинників, превалюванням сезонних факторів тощо. В цілому спостерігається стала тенденція до уповільнення інфляції порівняно з минулими роками.

Ураховуючи зазначене, за результатами аналізу отриманих показників результативності даного регуляторного акта можна зробити висновок, що регуляторний акт має високий ступінь досягнення визначених цілей.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json